Naturalna fotografia ślubna – dlaczego jest taka popularna?

W ostatnich latach na popularności zyskują naturalne fotoreportaże ślubne – coraz większa liczba fotografów zaczyna też specjalizować się w tej dziedzinie. Skąd bierze się popyt na ten rodzaj fotografii i jakie ma on zalety?

Naturalna fotografia ślubna – czyli jaka?

Tym rodzajem fotografii nazywamy zdjęcia, które mają na celu ukazanie prawdziwych emocji. Dokumentują często z pozoru błahe chwile, które również składają się na udany fotoreportaż ślubny. Z tego powodu fotograf ślubny jest obecny z parą młodą w dniu przygotowań do uroczystości – zdjęcia z domu, podczas szykowania się do ślubu i w czasie udzielania błogosławieństwa przez rodziców stanowią wspaniałe uzupełnienie reportażu ślubnego.

Naturalna fotografia ślubna wpływa też na sposób realizowania pleneru ślubnego – fotograf nie ingeruje mocno w sposób, w jaki mają pozować państwo młodzi – stara się, aby zachowywali się swobodnie. Efekty jego pracy wyglądają później dużo lepiej – para młoda nie jest spięta, uśmiechy na twarzach nie są sztuczne. A wspomnienia z pleneru zazwyczaj są dużo lepsze, nawet dla tych par, które na co dzień nie lubią być fotografowane.

fotografia ślubna naturalna

Naturalna fotografia ślubna – jak znaleźć dobrego fotografa?

Szukając fotografa reprezentującego ten nurt, warto jest przede wszystkim przejrzeć jego portfolio. Bardzo pomocna jest też rozmowa z fotografem przed podpisaniem umowy – warto jest zapytać o to, w jaki sposób pracuje i jak miałby przebiegać plener. Bardzo ważne jest też wrażenie, jakie robi na nas fotograf – jeśli czujemy się swobodnie w jego towarzystwie, prawdopodobnie będzie to widoczne również na zdjęciach ze ślubu. Naturalna fotografia ślubna polega właśnie na tym, by uwieczniane osoby były na zdjęciach sobą i nikogo nie udawały.

Naturalna fotografia ślubna – czy ma wpływ na cenę fotoreportażu?

Wybrany nurt fotograficzny z reguły nie ma wpływu na cenę samego fotoreportażu. To bardziej cecha dotycząca stylu zdjęć konkretnego fotografa, która nie ma bezpośredniego przełożenia na koszty zrealizowania fotoreportażu. Warto jednak wiedzieć, że dobry fotograf ślubny jest zawsze w cenie i jego cennik z pewnością różni się od amatorskiego – chociażby ze względu na jakość używanego sprzętu oraz koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Nie oznacza to, że naturalny fotoreportaż ślubny musi być drogi – wręcz przeciwnie – w każdym mieście można znaleźć fotografa, który zaoferuje swoje usługi w przyzwoitej cenie. W razie potrzeby możemy sprowadzić sobie fachowca z innego miasta – na ten jeden, wyjątkowy dzień nie powinno być to dużym problemem, a każdy dobry fotograf jest przyzwyczajony do tego, że jego praca wiąże się z podróżami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *