Niewątpliwie to ile napojów na wesele należy kupić, przyprawiło o zawrót głowy niejedną Parę Młodą. Dzieje się tak, ponieważ z jednej strony chcemy uniknąć niepotrzebnych wydatków i późniejszej analizy dotyczącej tego, co z taką ilością napojów zrobić, z drugiej zaś strony pragniemy zaspokoić każdego z gości, by nie dopuścić do tego, aby któryś z nich był spragniony! Warto również rozważyć to czy potrzebujemy napojów jedynie na wesele, czy również na poprawiny.
Ilość napojów a ilość osób
Na samym początku warto przeliczyć ilość gości zaproszonych na wesele. Najczęściej przyjmuje się, że na jednego gościa powinno przypaść od 2 do 3 litrów napojów bez wliczania kawy oraz herbaty (to traktuje się jako odrębną kategorię i liczy inaczej, choćby z tego względu, że podaje się wodę jako wrzątek i herbatę w saszetkach lub kawę do zrobienia samemu). Oczywiście takie przeliczenie napojów na osoby na przyjęciu przyjmuje się w przypadku tradycyjnego wesela trwającego od pory popołudniowej do wczesnych godzin porannych – jeśli planujemy dłuższą zabawę do białego rana wraz z poprawinami, należałoby podwoić ilość napojów przypadającą na jedną osobę.
Rodzaje napojów
Ważnym czynnikiem określającym rodzaj napoju jest jego zastosowanie – jako napój do alkoholu, np. wódki czy jako dodatek. Napoje gazowane i niegazowane słodkie będą w większości do zapijania alkoholi wysokoprocentowych, woda gazowana i niegazowana będzie wybierana częściej jako dodatek. Dlatego warto spojrzeć na to nie tylko ze względu na upodobania Pary Młodej, ale i serwowanych alkoholi. W takim razie podzielmy napoje na gatunki:
Soki
Najlepiej wybrać dwa rodzaje soków 100%, np. pomarańcza i czarna porzeczka – jest to raczej klasyczne zestawienie. Soki 100% zapewniają mniejsza ilość cukrów i lepiej komponują się w połączeniu z alkoholem. Soki najczęściej podaje się na stół w karafkach w połączeniu z innym napojem/napojami.
Napoje gazowane
Tutaj również należy podejść klasycznie, np. Coca Cola/Pepsi + Sprite/Fanta. Nie ma co więcej kombinować, ponieważ jest to jedno z najbardziej klasycznych weselnych zestawień, na które nikt nie narzeka. Najważniejszą zasadą jest kupienie wszystkich napojów w tych samych pojemnościach, aby dobrze wyglądały w każdym zestawieniu. Najlepszą opcją będzie 1 litr lub 1,5 litra.
Woda
Jest czymś oczywistym nie tylko na przyjęciu weselnym, niemniej warto o niej wspomnieć. Woda niegazowana jest niezbędna, gazowana mniej, ale jeśli wiemy, że któryś z naszych gości ją lubi lub wybierze ją z powodu diety czy nietolerancji pokarmowych, warto jest to mieć na uwadze. Woda świetnie nawadnia i jest dobrym wyborem w każdej sytuacji, ale na pewno w porze letniej należy zaopatrzyć się w większą jej ilość. Zazwyczaj podaje się ją w karafkach lub dzbankach solo lub z dodatkami w postaci mięty, cytryny lub ogórka.
Takie zestawienie napojów zdecydowanie wystarczy na tradycyjne wesele i przypadnie do gustu raczej każdemu, dlatego też nie warto szykować nic ponad normę. To na co można jeszcze zwrócić uwagę to temperatura napojów i ich przechowywanie oraz serwowanie. Należy to dostosować do warunków pogodowych oraz temperatury sali.